Złomowanie samochodu krok po kroku – formalności, proces, korzyści

Złomowanie aut jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się starego pojazdu lub potrzebują zastrzyku gotówki. Aby przeprowadzić proces legalnie, należy przestrzegać odpowiednich procedur. 

Złomowanie samochodów – najczęstsze przyczyny 

Najczęściej złomowanie jest następstwem tzw. szkody całkowitej. Stwierdza się ją, gdy samochód uległ nieodwracalnemu uszkodzeniu, które uniemożliwia jego naprawę lub gdy koszty naprawy wykraczają ponad wartość samochodu. Stwierdzenie szkody całkowitej następuje zarówno w ramach OC, jak i AC. W przypadku starszych samochodów nawet niewielka stłuczka może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów, w konsekwencji czego naprawa będzie po prostu nieopłacalna. Jeśli chodzi o sam proces złomowania, duże znaczenie ma przede wszystkim wiek i stan samochodu. Co do zasady niższa wartość samochodu zasadniczo wpływa na decyzję o zezłomowaniu przez właściciela. Złomowanie jest zatem legalnym pozbyciem się pojazdu na wyznaczonym złomowisku

 

Dlaczego warto wybrać złomowanie samochodu?

Złomowanie aut opłaca się szczególnie w kontekście obowiązkowego ubezpieczenia. Auto oddane do złomowania staje się wyłączone z obowiązku ubezpieczania OC, co jest ulgą finansową dla właściciela. Według prawa każdy samochód poruszający się po drogach powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli dany samochód stoi na podwórku i jest nieużywany, naraża na ponoszenie kosztów każdego roku.

Zaletą oddania samochodu na złom są również względy finansowe. Za złomowanie samochodu w danej stacji nie należy płacić. Dodatkowo zostanie wypłacona odpowiednia kwota za jego kasację. Ceny zależą od wielu czynników. Podstawowym wyznacznikiem jest jednak waga samochodu. Im większe auto, tym wyższą sumę można uzyskać. Bywa również tak, że firmy zajmujące się profesjonalnym złomowaniem prowadzą także skup aut. 

Złomowanie samochodu jest także formą recyklingu. Niegdyś można było spotkać porzucone samochody lub ich części w lasach czy stojące w przyblokowanych parkingach. Przechowywanie lub porzucanie wadliwych samochodów może bardzo negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne głównie z uwagi na wyciek toksycznych płynów eksploatacyjnych. 

Jak przygotować się na zezłomowanie samochodu?

Aby samochód mógł zostać odebrany przez złomowisko, należy dopełnić odpowiednich formalności. Przede wszystkim należy wybrać stację, która legalnie zajmuje się złomowaniem i posiada odpowiednie pozwolenia. Kasacja pojazdu osobowego wymaga zebrania i przedstawienia odpowiednich dokumentów, do których zaliczają się: 

  1. Dwa dokumenty potwierdzające tożsamość właściciela samochodu. 
  2. Dokument potwierdzający posiadanie pojazdu. Najczęściej wymaganymi zaświadczeniami są: umowa kupna-sprzedaży samochodu, umowa darowizny czy faktura VAT z uwzględnionym numerem VIN. 
  3. Dokument pojazdu oddawanego do zezłomowania. 
  4. Upoważnienie właściciela i zgoda na przeprowadzenie kasacji. 

Jeśli dana firma wymaga dodatkowo innych dokumentów, taka informacja zapewne znajduje się na stronie internetowej. Warto również upewnić się wcześniej co do konieczności przedstawienia konkretnych zaświadczeń. Zabranie wszystkich wymaganych dokumentów gwarantuje legalne zezłomowanie pojazdu. Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy samochodów jest własnością więcej niż jednej osoby, należy uzyskać zgodę współwłaścicieli

Warto pamiętać, że nie można po prostu zostawić samochodu na złomowisku. Należy spełnić wszystkie opisane wyżej warunku, aby doprowadzić do legalnej kasacji. Punkt powinien mieć zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności gospodarczej obejmującej złomowanie pojazdów. Stacja demontażu po wykonaniu wszystkich czynności powinna wręczyć właścicielowi samochodu oświadczenia o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. To drugie wydaje się w trzech kopiach, pierwsza trafia do właściciela pojazdu, druga do stacji demontażu, a trzecia do przypisanego wydziału komunikacji. Następnie należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, na co przysługuje 30 dni. 

Kompleksowy Auto Skup
Skup Samochodów Całych i Uszkodzonych Warszawa

Profesjonalna obsługa gwarantowana

Zadzwoń do nas już dziś