Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nam auta?

Transakcja sprzedaży samochodu to niejednokrotnie długi i żmudny proces. Nie chodzi w niej tylko o odpowiednie zrobienie zdjęć i przygotowanie ogłoszenia. Wiąże się ona z czasochłonnymi spotkaniami z potencjalnymi kupcami, na których pada niezliczona liczba pytań. Nie można się dziwić zatem, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o sprzedaży swojego samochodu do skupu aut. Bez wątpienia jest to jedna z najszybszych i najprostszych metod sprzedaży auta.

Szybka sprzedaż auta

,,Rynek motoryzacyjny w Polsce jest niezwykle bogaty. Tylko w 2021 roku 446 600 osób podjęło decyzję o zakupie auta osobowego z salonu. Częściej jednak ludzie stawiają na samochody używane.’’ – mówi specjalista ds. zakupu samochodu.

I tak w przypadku gdy chcemy nabyć auto nowe, bądź używane, nie przysparza to zbyt dużego problemu. Gorzej jest, gdy decydujemy się na sprzedaż swoich starych czterech kółek. Z powodu dużej konkurencji może okazać się to rozłożone w czasie bądź całkowicie niemożliwe.

Z tego też powodu powstaje coraz więcej miejsc, które zajmują się skupem pojazdów ,,od ręki’’. Cieszącym się największą popularnością jest skup aut, który zapewnia bezpieczne transakcje. Nie musimy mieć obaw co do wiarygodności takich spółek. Każda rozpoczęta sprzedaż zaczyna się od podpisania umowy cywilnoprawnej tzw. umowy kupna-sprzedaży na rachunek firmy. Dzięki temu wymiana towarowa wygląda tak samo, jak w przypadku sprzedaży auta osobie prywatnej. W porównaniu do innych miejsc oferujących pomoc w sprzedaży skup aut niemal natychmiastowo przelewa nam gotówkę za sprzedany samochód. Warto wiedzieć, że przy sprzedaży samochodu firmowego zostaje wystawiona faktura VAT, zaś przy samochodzie prywatnym właściciel sam wybiera sposób rozliczenia.

Jakie dokumenty należy przygotować do sprzedaży auta?

Kiedy jesteśmy zdecydowani na sprzedaż auta do skupu, musimy odpowiednio przygotować się do tej procedury. Po pierwsze, przy podpisaniu umowy sprzedaży auta musi być obecny właściciel bądź pełnomocnik, który przedstawi aktualny dokument do reprezentowania sprzedającego. Prócz tego przy transakcji należy mieć kilka ważnych dokumentów.

Sprzedaż auta prywatnego

Przy sprzedaży auta prywatnego niezbędne dokumenty to:

  • dowód osobisty bądź pełnomocnictwo – potrzebny do spisania umowy oraz weryfikacji tożsamości, 
  • karta pojazdu,
  • ubezpieczenie pojazdu – w formie elektronicznej bądź papierowej,
  • dowód rejestracyjny – oryginał bądź w przypadku zatrzymania dowodu przez policję stosowne zaświadczenie,
  • umowy pośrednie – jeśli mamy je w posiadaniu, muszą być w oryginale.

Sprzedaż auta firmowego

Przy sprzedaży auta firmowego w leasingu, dodatkowo należy mieć przy sobie:

  • dokumenty, które poświadczą zakończenie leasingu,
  • oryginalną fakturę wykupu auta od firmy leasingowej,
  • potwierdzenia wykonanych przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu.

Należy pamiętać, że każdy z wyżej wymienionych dokumentów musi być aktualny. Dodatkowo do dokumentacji można dołączyć książeczkę serwisową oraz kopie faktur za wszelkie naprawy bądź zakupione części do auta.

Sprzedaż auta w skupie – korzyści

Sprzedaż samochodu firmie, która skupuje auta, ma wiele zalet i wpływają z tej decyzji same korzyści. Każda transakcja sprzedaży auta powiązana jest z podpisaniem umowy cywilnoprawnej. Przygotowując ją sami, często spotykamy się z trudnościami bądź źle skonstruowanymi zagadnieniami. Sprzedając samochód w skupie aut, nie musimy zastanawiać się nad tym aspektem, ponieważ umowę podpisujemy pomiędzy nami a firmą oferującą skup aut. Ponadto w porównaniu do samodzielnej sprzedaży, nie musimy zbytnio martwić się o wygląd auta. Ominą nas wszystkie czynności pielęgnacyjne pojazdu jak mycie, polerowanie czy nabłyszczanie. Również nie będziemy musieli przeprowadzać szybkich, niedokładnych napraw, które najczęściej wykonywane są przed przyjazdem potencjalnego nabywcy.

Istotną kwestią jest wybór skupu aut, który ma odpowiednią renomę oraz obsługę na najwyższym poziomie. Będzie skutkować to szybką akceptacją pojazdu w teraźniejszym stanie oraz uczciwą i prawidłową wyceną. Cała transakcja powinna przebiec sprawnie i szybko. Wybierając skup aut, z pewnością zaoszczędzimy swój czas oraz zdrowie.

Kompleksowy Auto Skup
Skup Samochodów Całych i Uszkodzonych Warszawa

Profesjonalna obsługa gwarantowana

Zadzwoń do nas już dziś